Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Kárpittisztítás

Az autónk sokszor második otthonunk is egyben, így nagyon fontos ugyanúgy tisztán tartani. A tiszta, szemétmentes, ápolt, jó illatú autóbelső teljesen más vezetési élményt nyújt, mintha egy koszos, ápolatlan autóban ülnénk.

Autónk kárpitját tanácsos rendszeresen tisztítani, hiszen minél ritkábban takarítjuk, annál mélyebbre ivódnak a foltok a kárpit belsejébe és annál nehezebb lesz eltüntetni azokat. Egy tiszta autót nemcsak vezetni jobb, de ha esetleg úgy alakulna, hogy szeretnénk megválni tőle, akkor az eladását is nagyban megkönnyíti.

Amikor nekikezdünk az autó takarításának, fontos először kivenni mindent, amit csak ki lehet. Mondhatni teljesen „kibelezzük” ilyenkor az autót. Ez azért fontos, hogy az autó nehezen hozzáférhető részeit is kényelmesen ki tudjuk tisztítani. Ha ezt saját magunk végezzük, szakember segítsége nélkül, akkor helyszínnek mindenképp valamelyik benzinkút javasolt. Erre a célra külön állványok vannak kihelyezve, melyekre pakolhatunk. Továbbá a benzinkutak fel vannak szerelve párszáz forintért bérelhető porszívóval és kézi mosóval, illetve a keréknyomást is ellenőrizhetjük.

Kárpittisztítás –Tippek, trükkök

Miután kivettünk mindent az autóból, fontos alaposan kiporszívózni azt. Kezdve a padlóval, ülésekkel, sarkokkal, kis szegletekkel. A jobb hozzáférhetőség érdekében vegyük ki az üléseket és porszívózzunk fel alattuk is. Ne sajnáljuk az időt rá, hisz könnyebb lesz így a jármű további tisztítása. Ha esetleg valamit nem tudunk eltüntetni a porszívóval, próbálkozhatunk egy durvább kefével.

  • Ha a műszerfalat textil borítja, egyszerű kárpittisztító habbal könnyen megtisztíthatjuk, ilyen habok nagy választékban elérhetőek a boltokban.
  • Ha a kárpiton mély, zsíros, esetleg olajos foltokról van szó, melyeket a porszívózás nem távolított el, akkor a helyzet súlyosságától függően háromféleképen járhatunk el:
  • Ha nincs szó makacs foltról, kárpittisztító habbal itt is átdörzsölhetjük, majd miután megszáradt, még egyszer átmegyünk rajta porszívóval.
  • Ha ez sem segít, akkor használjunk gőzt a folt felpuhításához. Ha nincs gőztisztítónk (ami nem meglepő), akkor óvatosan, gőzölős vasalóval is átdolgozhatjuk a foltokat. Majd ezután dörzsöljük bele a kárpittisztító habot.
  • Ha a folt komolyabb tisztítást igényel, mindenképp javasolt lehúzni az autókárpitot az ülésről, és alaposan átmosni tisztítószeres vízzel, vagy akár alacsony hőfokon gépileg is kimoshatjuk.

Fontos megjegyezni, hogy ha nem húzzuk le az üléskárpitot, akkor a vízzel hígítható tisztítószereket csak apró foltoknál érdemes használni, és azoknál is csak akkor, ha van utána türelmünk hajszárítóval kiszárítani, nehogy beigya a szivacs a folyadékot, és bepenészedjen vagy elöregedjen miatta. Továbbá ne lepődjünk meg azon, ha többször átkell dörzsölni egy-egy foltot, nem mindig jön ki elsőre.

Bőr ülések

A felső kategóriás járművekbe gyakran választanak a textil és műanyag helyett valódi bőrt az ülések és az egyéb kárpitozott felületek bevonásához. Ezek több ápolást és odafigyelést igényelnek, főleg, hogy a kocsi szűk belső tere, illetve az időjárási viszonyok miatt komolyabb az igénybevételük, mint esetleg egy bőrkanapénak, amit a lakásban tartunk. Így gyűrődések, kopások, vagy akár durvább felületi sérülések is gyakoriak lehetnek. Bár a gyártók törekednek tartós és jó minőségű huzatokat piacra dobni, a gyakori használat miatt a bőrülések rendszeres ápolása kimagaslóan fontos. Ez főleg az üléspárnák huzatára érvényes. Nem árt, ha az üléspárnákat akár havonta áttöröljük bőrtisztító kendővel, ami remekül kondicionál. Komolyabb elszennyeződések esetén lanolinos és viasz tartalmú kárpitápoló szerrel javasolt kezelni a felületet. Ez amellett, hogy tisztítja a kárpitot, frissíti és védi a színfakulás és a repedések ellen a festett bőrfelületeket.

A makacs szennyeződések tisztításához növényi szappannal mossuk l az érintett bőrfelületet. Majd ezután töröljük szárazra és várjuk meg, hogy teljesen kiszáradjon, végül pedig kenjük be bőrápoló balzsammal, hogy ápolttá tegyük a bőrkárpitot. Végül száraz ronggyal töröljük fényesre a felületet.

Ha műbőr üléseink vannak, akkor azokat külön erre a célra készült műbőrtisztító habokkal, azt szivacsra fújva érdemes letisztítani, fényesíteni pedig nagyon vékonyan kézkrémmel bekenve és áttörölve lehet.Spray kiszerelésű bőrtisztítókat a tagoltabb felületeken ajánlott alkalmazni. Használjuk őket mikroszálas vagy tiszta textilkendőre fújva. Ugyanez vonatkozik a spray kiszerelésű fényezőkre is. A lanolinos baba ápolókendők szintén jól használhatók a kiszáradt bőrfelületek ápolásához. Ha a szennyeződés kis mértékű, a lanolinos ápolókendő felpuhítja a bőrfelületet a beszívódása után, majd egy tiszta ronggyal letörölhető a felesleg és fényesíthető a felület.

Kellemetlen szagok az autóban

Büdös az autóm, mi a megoldás? Számtalan oka lehet annak, hogy kellemetlen szaga van az autó belső terének. A leggyakoribb ok nem más, mint maga a használója. Ugyanis a lábunkkal az autóba bevitt kosz, sár, étel- vagy italmaradvány gyakran lehet a bűz forrása is. Azt nem is említve, hogy ha esetleg még dohányzunk is az autóban, az csak tovább súlyosbítja a helyzetet, hisz a dohányfüst eljut a kocsi minden szegletébe, és sokáig ott is marad.

  • Az emberen kívül hibás lehet az időjárás is. A sár, a hideg és a nedvesség nyomot hagynak járművünkön, főleg a klímaberendezésekben telepszik meg a bűz. Éppen ezért javasolt 15 ezer kilométerenként a légszűrő cseréje.
  • A bűz továbbá jöhet még a tetőkárpitból is, ezt a legkönnyebb orvosolni, ha egy kifőzött, fertőtlenített kendővel áttöröljük a tetőkárpitot, Aki nem dohányzik a járműben, annak nem fog elszíneződni a tető.
  • A nedvesség ellen nem sok mindent tudunk tenni, ki kell szárítani a kocsit. Ki kell vennünk az üléseket, szőnyegeket, az üléshuzatot és egyéb tartozékokat az autóból. Nyissuk ki a jármű ajtajait és engedjünk be friss levegőt. A szél, a nap hamar kifogja szárítani. Majd átporszívózzuk az üléseket és a műanyag borítást, végül pedig át kell törölnünk a műszerfalat.
  • Megoldás lehet még az úgynevezett ózontisztítás, melyet ugyancsak szakemberek segítségével tudunk elvégezni. Az ózongázzal való tisztítás lényege az, hogy a gáz elpusztítja a kellemetlen szagokat okozó baktériumokat. Ez egy speciális berendezés segítségével történik, melyet elég akár három-négy órára berakni az autóba.

Az új autók belterét egyszerűbb tisztítani, mert a berendezések könnyebben mozdíthatóak, legyen szó akár az ülésről is. Viszont sok az elektromos berendezés, kábelek, ami tud némi bonyodalmat okozni. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy vissza tudjuk-e tenni a helyéről kivett alkatrészeket, akkor inkább szét se szedjük az autót. Inkább töröljük körbe óvatosan, és ha úgy érzezzük, hogy ennél komolyabb tisztításra van szükségünk, forduljunk szakemberhez.

A rossz szagok megelőzése érdekében törekedjünk rendszeresen tisztítani kocsinkat. A műanyag berendezéseket rendszeresen töröljük le, hisz idővel azok is bebüdösödhetnek. Mielőtt beszállunk az autóba, üssük le a lábunkról a koszt, sarat, a földet. Illetve ne felejtsük el, hogy ha olyan házi praktikákhoz folyamodunk a szagok eltüntetése érdekében, mint a kávé, ecet, vagy különböző autóillatosítók, akkor ezekkel csak felületi kezelést nyújtunk, a problémának eredeti okát azonban nem szüntetjük meg.

Minden cikk

cleaning-1837331 1920

Autófényezés napjainkban

Tanacsado · Autóápolás
cleaning-1837331 1920

Szélvédők és ablakok fóliázása

Tanacsado · Autóápolás
All car seats cleaning

Milyen a jó autómosó?

Tanacsado · Autóápolás
Kevesebb megjelenítése