Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Üzemi fék, kézifék – működés és veszélyek

A gépjárműveknek nemcsak haladniuk kell tudnia, hanem megállni is, ezt szolgálják a különféle fékberendezések. Ezeknek két fő feladatuk van: a vezető szándékának megfelelően megállítani a jármű haladását, illetve annak rögzítése álló helyzetben.

Fontos, hogy ezt úgy kell tudniuk megtenni, hogy a gépjármű ne veszítse el a stabilitását a folyamat közben.

A fékek típusai

A fékeknek különféle típusai vannak, a leggyakrabban használt megoldásban a jármű mozgási energiáját a fék hőenergiává alakítja. Ilyenkor az egymáshoz szorított alkatrészek közötti súrlódás emészti fel a mozgás energiáját, s lassítja le a járművet.

Az elektromos autókban használt fékezési megoldás az elektromos fék, ahol nem érnek egymáshoz a fékezésben részt vevő alkatrészek, hanem a generátor fékezi le a jármű haladását. Ez esetben nincs hő formájában fellépő energiaveszteség, s a fékezéskor felszabaduló energiamennyiség visszatáplálható a rendszerbe.

A folyadékféknél a fékezésben részt vevő elemek között folyadék van, a motorféknél pedig a gépjármű fékezésében a motor vesz részt.

A kézifék működése alapján eltér a fent említett üzemi fékmegoldásoktól, s rögzítőféknek is nevezik. Ilyenkor a fék a járművet álló helyzetben rögzíti, a legtöbb esetben a hátsó kerekeket és az üzemi féket felhasználva. A leggyakoribb megoldásnál a dobfékkel működik együtt, a tárcsaféknél kiegészítő alkatrészek szükségesek hozzá.

Általában egy kar hozza működésbe a rögzítőféket, egy bovden megfeszítésével. A hagyományos kézifékkar behúzásakor a rendszer kattogó hangot ad, ahogy a kar az egymás utáni fokozatokon átjut. Kioldáskor be kell nyomni a rajta található gombot, majd teljesen lenyomni.

Ez a bovdenes kézifék nem tartalmaz elektromos alkatrészeket, így akkor is működik, ha az autóra nincs ráadva a gyújtás, vagy nincs benne akkumulátor. Leggyengébb eleme maga a fémszál, amely a folyamatos használattól megnyúlhat, vagy elszakadhat, ekkor cserére szorul. A kézifék - működése alapján - az egyik legegyszerűbb fékezési megoldás.

A fékfolyadék

A fékfolyadékot gyakran nevezi a köznyelv fékolajnak, pedig semmilyen köze sincs sem az ásványi, sem a szintetikus olajokhoz. Az üzemi fékrendszert tölti ki, s mivel összenyomhatatlan, ezért az autó vezetője által a fékpedálra gyakorolt nyomást adja át a fékberendezésnek.

A folyadékként felhasznált polietilén-glikol a rendszer zártságától függően előbb vagy utóbb vizet zár magába, ezáltal a minősége romlik. Az ilyen fékfolyadék a víznél alacsonyabb hőfokon kezd el felforrni, s a víz mennyiségétől függően fékezéskor jelentősen felmelegedhet. A melegebb fékfolyadéknak rosszabb a fékhatása.

Hosszabb ideig lejtőn haladva a jó minőségű fékfolyadéknak bírnia kell a folyamatos fékezést, de ha a folyadék már öreg, s vízzel telített, akkor a folyamatos hőhatástól felforrhat. A kialakuló gáz a folyadékkal ellentétben összenyomható, ilyenkor a fékpedál beeshet, s a fékhatás teljesen eltűnhet. Kiemelten fontos tehát a fékfolyadék rendszeres ellenőrzése, különösen pedig akkor, amikor az autós hegyes-völgyes vidéken használja a gépjárművét.

Minden cikk

All Engine oil quality levels - differences

Motorolajok minőségi besorolása

Tanacsado · Autójavítás
All calculator for traffic-violent-pionts

A büntetőpontos rendszerről

Tanacsado · Autójavítás
MPU

Az alkoholtesztről és annak menetéről

Tanacsado · Autójavítás
Kevesebb megjelenítése