Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

A kilowatt és a lóerő

A kilowatt és a lóerő olyan mértékegységek, amelyek segítségével megadható az autó teljesítménye. Főleg autóvásárlás előtt érdemes tájékozódni az adott gépjármű teljesítményéről, mert így valós kép kapható az erejéről, áráról és a várható fogyasztásáról is.

Mit jelent a kilowatt?

A kilowatt az SI mértékegység rendszer része, amit 1960-ban iktattak be, a kilowatt a watt ezerszerese. Legismertebb többszörösei a megawatt és a gigawatt. A mértékegység a nevét James Watt skót fizikus után kapta 1889-ben, aki első ízben foglalkozott a teljesítmény mérésével.

A mai gépkocsik eltérő erősségű motorokkal készülnek, egy átlagos autó normál haladáskor körülbelül 25 kilowatt teljesítményt ad le.

Mit jelent a lóerő?

A lóerő jele a LE, s ezt a mértékegységet szintén a skót fizikus, James Watt vezette be 1782-ben, mégpedig az általa készített korai gőzgépek teljesítményének méréséhez. A fizikus a lóerő segítségével határozta meg a gőzgépek árát is.

A lóerőt Watt bányalovakkal számította ki, megnézte, hogy egy átlagos bányaló és a gőzgép által meghajtott emelő egy perc alatt mennyi szenet tud felhúzni, így becsülte meg a lóerő értékét.

Természetesen nincs két egyforma ló és mivel nem állandó teljesítményű gépekről beszélünk, a lóerő értéke is változó. Egy ló csúcsteljesítménye akár lehet 15 lóerő is, viszont egy ember folyamatosan nagyjából 0,1 lóerőnyi teljesítményt tud kifejteni. Sokkal nagyobb mennyiségek forognak az autóverseny sportágban, ahol a királykategória, a Forma-1 autói már megközelítik az 1000 lóerős teljesítményt.

A lóerő a kilowattnál elavultabb mértékegység, az autóipar viszont napjainkban is erőszeretettel használja. Magyarországon a lóerő nem hivatalos SI mértékegység, de a közhasználatban a mai napig él, így a kilowatt-lóerő átváltást érdemes megjegyezni.

Hogyan működik egy kilowatt-lóerő kalkulátor?

A számítás néhány egyszerű matematikai összefüggésen nyugszik, ami bárki számára könnyen megérhető. A két mértékegység közötti átváltás mindig valamilyen váltószám segítségével történik.

A lóerő és a kW közötti váltószám kerekítve 0,74, vagyis egy lóerő 0,74 kW teljesítménynek felel meg. Természetesen visszafelé is lehet számolni, amihez az 1,34-es szintén kerekített váltószám ad segítséget. Ebből adódóan egy kW a valóságban 1,34 lóerőnek vehető.

Az interneten manapság rengeteg online kilowatt-lóerő kalkulátor található meg. Az ilyen online felületeken a számítás azért gyors és hatékony, mert a felhasználónak csupán az adatokat kell megadnia, a műveletet a rendszer végzi el néhány másodpercen belül. Ezek a weboldalak a legtöbbször mobiltelefonon is jól jelennek meg, lehetővé téve az átváltást akár autóvásárlás vagy a hirdetések böngészése közben.

Mivel a kilowatt a hivatalos mértékegység, ezért a hivatalos papírokon is ezt kell használni. A teljesítményadó meghatározásakor vagy a forgalmiba történő bejegyzéskor is a kW értékeket kell beírni.

Minden cikk

Deutschland Brandenburger Tor

DE kategóriás jogosítvány

Tanacsado · Speciális témák
winter-791086 1920

A szélvédő jégtelenítése

Tanacsado · Speciális témák
winter-791086 1920

Egy fontos téli autós kellék: a jégkaparó

Tanacsado · Speciális témák
Kevesebb megjelenítése