Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Forgalmi engedély

Forgalmi engedély nélkül nem közlekedhet egyetlen gépjármű sem a közúti forgalomban, mivel ez a dokumentum igazolja, hogy a jármű közlekedésre alkalmas állapotban van.

A forgalmi engedélyen különféle hatósági jelzések találhatók, az engedéllyel kapcsolatos összes ügyintézés a Kormányablakokon keresztül érhető el. A forgalmi engedély nélkül történő közlekedésre bírságot szabhat ki az ellenőrző hatóság még akkor is, ha az létezik, csak nincs az autósnál.

A forgalmi engedély elemei

A forgalmi engedély kétoldalas, rajta a rányomtatott adatokkal. Az első oldalon található meg a jármű rendszáma, az első forgalomba helyezés dátumával. A jármű tulajdonosának neve és címe is feltüntetésre kerül, s külön bejegyzés jelzi, ha a jogosított személy nem a jármű tulajdonosa.

A forgalmi szintén tartalmazza a jármű azonosításához szükséges főbb adatokat, köztük a gyártóval és típussal, az alvázszámmal, a saját és együttes tömeggel, a teljesítménnyel kW-ban mérve, a hengerűrtartalommal köbcentiméterben mérve, illetve a hajtóanyag típusával.

Az ülőhelyek számába beleszámolják a vezető ülőhelyét is, s amennyiben a jármű például busz, akkor az állóhelyek száma is szerepel a dokumentumon.

A motorkód- és szám, illetve a szín meghatározása és kódja pedig egyértelművé teszi az autó azonosíthatóságát. A környezetvédelmi osztály kódjának fontossága azóta értékelődött fel, mióta ez a különféle adók számításának alapja, a vontatási adatok pedig a megfelelő vontatás meghatározásakor lényegesek.

A forgalmi engedély második oldala az adminisztratív bejegyzéseknek ad helyt, itt jelzik, hogy melyik hatóság és mikor adta ki az engedélyt, illetve az engedély lejáratának dátumát is feltüntetik. Az esetleges hivatalos feljegyzések számára is a második oldalon van hely.

A forgalmi engedéllyel kapcsolatos ügyintézés

Gépjármű eladásakor a tulajdonban bekövetkező változásokat be kell jegyeztetni a központi járműnyilvántartásba, s új forgalmi engedélyt kell kiváltani a megváltozott üzembentartói adatokkal. Az új tulajdonosnak be kell mutatnia a kötelező biztosítás igazolását és a befizetett vagyonszerzési illetékről szóló igazolást.

Amennyiben az új tulajdonos magánszemély, akkor a személyi azonosító okmányaival kell igazolnia magát, ha jogi személy, akkor pedig a képviseleti engedély megléte szükséges. A kérelmezéssel egy időben le kell adni a korábbi forgalmit, s be kell mutatni az illeték befizetését szolgáló nyugtát vagy csekkszelvényt.

A vagyonszerzési illeték mértékét törvény határozza meg, mértéke függ a gépjármű korától és a motor teljesítményétől. A legnagyobb teljesítményű és a legújabb járművekre a legnagyobb az illeték, ez csökken az autó korával vagy a teljesítményével. A számítandó értéket a törvény egy táblázatban határozza meg, az autó kW-ként.

A vagyonszerzési illetéket nem kell megfizetni, ha a jármű elektromos hajtású vagy hibrid, de a törvényben meghatározott 25 vagy 50 km-t képes tisztán elektromos hajtással is megtenni. Az olyan járművek, melyek az elektromotort csak a hagyományos üzemanyaggal rendelkező motor hajtásának rásegítésére használják, nem mentesülnek az illeték megfizetése alól.

A forgalmi engedély elvesztése, ellopása vagy megsemmisülése esetén is a Kormányablaknál tudnak segíteni, s a jármű üzembentartója igazolt az eljárás megindítására. A folyamat első lépéseként az ügyfélnek a személyazonosító igazolványával igazolnia kell magát.

Ha a forgalmit ellopták, az ügyintézéshez szükség van egy másolatra a rendőrségi feljelentésről, ennek megléte nélkül az ügymenetet nem fogják elindítani. A rendőrség az ellopott forgalmira körözést rendel el.

A megrongálódott vagy elvesztett forgalmi pótlására az ügyfélnek jegyzőkönyvet kell kitöltenie, s a pótlási illetéket meg kell fizetnie. Utóbbi alól mentesül az az ügyfél, akinek a forgalmi engedélyét ellopták, s a feljelentést megtette.

A külföldről behozott autók számára is forgalmi engedélyt kell kiváltani, melyet a tulajdonos kérvényezhet. Az eljárás során az ügyfélnek be kell mutatnia a gépjárműre szóló kötelező felelősségbiztosítás meglétét, a vagyonszerzési illeték kifizetéséről szóló igazolást, valamint a Közlekedési Hatóság által kiadott műszaki bizonyítványt.

A műszaki bizonyítványt a Közlekedési Hatóság két budapesti telephelyének egyikén állítják ki, ahol egy hatósági vizsga során megvizsgálják a külföldről behozott járművet. Amennyiben a járművön még legalább 60 napig érvényes külföldi műszaki van, a hatóság elfogadja azt, s egy kisebb eljárási díjért honosítja. Amennyiben a műszaki engedély nem létezik, egy magasabb eljárási díjért ezt a hatóság maga elvégzi.

Az engedélyeztetés során az ügyfélnek fel kell keresnie a Nemzeti Adó- és Vámhatóság irodáját, ahol megállapítják a behozott gépjárműre vonatkozó regisztrációs adó mértékét. Ez függ a jármű környezetvédelmi osztályától, a környezettszennyezőbb autók után magasabb regisztrációs adót kell fizetni.

A NAV által kiszabott regisztrációs adót a kijelölt, vámpénztárral is rendelkező bankfiókban kell megfizetni, majd az ott kapott igazolást kell újra bemutatni a NAV irodában. A NAV ekkor adja ki azt az igazolást a regisztrációs adó megfizetéséről, mely feltétele a honosításnak.

Új forgalmi engedélyre van szükség akkor is, mikor egy újonnan forgalomba helyezett gépjárműre egyedi rendszám kerül, vagy egy más meglévő, hagyományos rendszámú autót átrendszámoznak. Az ilyen eljárásokat is a tulajdonos kérelmezheti a Kormányablakokban.

A kérelem beadásához az ügyfélnek azonosítania kell magát a személyi azonosító igazolványával. Szükséges az korábban használt forgalmi engedély és rendszámtábla leadása, a forgalmi engedély kiadásáról szóló illeték megfizetésének igazolása és a rendszámtábla kiállításának díjáról szóló befizetés igazolása.

A jogalkotó különbséget tesz az egyénileg kiválasztott és az egyedileg előállított rendszámok között. Az egyénileg kiválasztott rendszám a még nem kiadott, hagyományos rendszámok közül történő megadott rendszám kiválasztását jelenti. Ilyenkor az ügyfél nem a Kormányablakban soron következő rendszámot kapja, hanem az általa választottat. Ennek külön díja több, mint százezer forint.

Az egyedileg előállított rendszám ezzel szemben olyan hat karakteres rendszám, amelynek legalább az utolsó egy karaktere szám, s egyes nem engedélyezett szavaktól eltekintve tetszőleges szó és számkombinációt jelölhet. Az ilyen rendszámtáblának több százezer forintos díja van.

A forgalmi engedély mindkét esetben a pontos rendszámot tartalmazza, s a kiadásáért a megadott eljárási illetéket meg kell fizetni. A rendszámoknál fontos kitétel, hogy csak korlátozott módon van lehetőség a pótlásukra. Ez az egyénileg kiválasztott és egyedileg előállított rendszámokra is vonatkozik.

Ha a gépjármű rendszáma megrongálódott, az korlátlan alkalommal cserélhető le új, de ugyanazt a rendszámot tartalmazó rendszámtáblára. A rongálódásról ilyenkor a tulajdonosnak jegyzőkönyvet kell felvetetnie a Kormányablakban, majd kérelmeznie kell a cserét. Az új táblák megérkezésekor pedig le kell adnia a megsérült rendszámtáblákat.

Ha a jármű valamelyik rendszáma elveszett, akkor egyetlen alkalommal a rendszám pótolható. Ha már második alkalommal veszik el a rendszám vagy mindkét rendszámot elveszti a tulajdonosa, a rendszám nem adható ki újra. Ilyenkor az elvesztett rendszámot a visszaélések elkerülése miatt érvénytelenítik, s a gépjármű átrendszámozására van szükség. Az új rendszámhoz pedig új forgalmi engedély kerül kiadásra.

A rendszám ellopásakor kötelező feljelentést tenni a rendőrségen, mely elrendeli a rendszám körözését, s kiadja a feljelentésről szóló igazolást. Az igazolás birtokában lehet intézkedni a Kormányablaknál.

Minden cikk

auto-kaufen

Autóvásárlás ideiglenes rendszámmal

Tanacsado · Autó jog
hero-unfall

A baleseti kártérítéssel járó pluszköltségek

Tanacsado · Autó jog
auto-kaufen

A német használtautó-vásárlás buktatói

Tanacsado · Autó jog
Kevesebb megjelenítése