Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Tudnivalók az A2 jogosítványról

Az A2 jogosítvány olyan motorok vezetésére jogosít fel, melyeknél nincs korlátozva a maximális hengerűrtartalom, a teljesítmény viszont nem lehet nagyobb 35 kW-nál, illetve a teljesítmény/tömeg arány nem lehet nagyobb 0,2 kW/kg-nál.

A tanfolyamra csak olyan személyek jelentkezhetnek, akik elérték a 17 és fél éves kort, rendelkeznek legalább 8 általános iskolai végzettséggel, és megszerezték az orvosi alkalmassági engedélyt. Ha a hallgató már rendelkezik 1 éven belül megszerzett A1 kategóriájú jogosítvánnyal, akkor elegendő egy csökkentett óraszámú, kiegészítő képzésen részt vennie.

Szintén nem kötelező az egészségügyi vizsga teljesítése annak a hallgatónak, aki ezt a képzést már egy másik jogosítvány esetén már elvégezte, s átment a vizsgán.

Elméleti tanfolyam

Az A2 jogosítvány megszerzéséhez szükséges egy elméleti tanfolyam elvégzése, s a megtanult ismeretekből szervezett vizsga teljesítése. Ezen a tanfolyamon a KRESZ ismereteket, a gépjárműkezelés alapjait és a forgalmi szituációk elméletét kapja meg a tanuló.

A KRESZ tanfolyam néhány éve márkétféle oktatási rendszerben érhető el. Az első típus a hagyományos, már évtizedek óta rendszeresített tantermi oktatás. Ennek során a tanuló egy több alkalmas kötelező foglalkozáson vesz rész, melyet előre megadott időpontban és helyen szervez a motorosiskola.

Az oktatáson meg kell jelenni, s kiegészítő tankönyv vásárolható hozzá. A tanulónak a tankönyv segítségével kell felkészülnie, az oktatásokon ehhez nyújt segítséget az oktató. Az ilyen típusú oktatás hátránya a fix időpont, melyhez a legtöbb esetben a hallgatónak még hosszabb utazást is kell tennie.

A másik típusú oktatás elektronikus csatornán keresztül történik, innen is kapta az e-learning nevet. A részvételhez szükséges egy számítógép, mely az internetre csatlakozik. A hallgató egy, a Nemzeti Közlekedési Hatóság által jóváhagyott oktatási rendszerhez csatlakozik, s minden feladatot a számítógépén old meg.

Az válaszok mentése, a haladás rögzítése online módon történik, így a tanfolyamban való előmenetel akkor sem veszik el, ha a számítógép tönkremegy. Az e-learning oktatás során az A2 jogosítvány tananyagát a tanuló modulokban kapja, melyek egymásra épülnek, s melyeket egymás után is kell megtanulni.

Az oktatóprogram videókkal, hanggal és képekkel mutatja be érthetően a KRESZ anyagát, mely így sokkal könnyebben megérthető, mintha csak egy könyvre kellene támaszkodni. A tendenciák azt mutatják, hogy egyre több képzésben részt vevő választja az e-learninget, az iskolák ezt különféle árkedvezményekkel is segítik.

Mindkét típusú tanfolyamot a Nemzeti Közlekedési Hatóság által szervezett vizsga zár. Ehhez el kell utazni a legközelebbi NKH igazgatóságára, melynek teszttermeiben kerül sor az ismeretek számot adására. A vizsgán érintőképernyős számítógépeket használnak, ahol a tanulóknak 55 kérdésnél kell kiválasztaniuk az egy vagy több helyes választ. A 75 pontos vizsga akkor sikerül, ha legalább 65 pontot elér a vizsgázó.

Fontos szabály, hogy minden tanfolyam résztvevőjének korlátozott ideje van csak a vizsgák teljesítésére. A hallgatónak a tanfolyam kezdetét követő 9 hónapon belül fel kell jelentkeznie az első KRESZ vizsgájára, s sikeres vizsgát kell tennie a kezdést követő 1 éven belül.

Gyakorlati tanfolyam

Az A2 jogosítvány gyakorlati tanfolyama több elemből áll. Néhány órás gyakorlás utána következik a rutin vizsga, melyet a gyakorlat végén a forgalmi vizsga zár.

A rutin vizsgán való megjelenéskor a motorosnak rendelkeznie kell a személyi védőfelszerelés elemeivel, többek között bukósisakkal, protektoros kabáttal és nadrággal, kesztyűvel és zárt cipővel.

A vizsga elején a tanulónak számot kell adnia a biztonságos motor ellenőrzés feladatairól, mely egy előre meghatározott lista az indulás előtti ellenőrzésekről és más biztonsági tudnivalókról. Ide tartozik például, hogy ellenőrizni kell a motor világító- és irányjelző berendezéseit, a fékek működőképességét. Meg kell nézni a motorolaj szintjét, a kuplung, a sebességváltó és a meghajtás megfelelő állapotát. A hallgatónak meg kell tudnia mutatni azt is, hogy hol van a jármű elsősegélynyújtó készlete.

A biztonsági részvizsgát követi a motor irányítását és a manőverezést tesztelő vizsgarész. A hallgató ezt csak akkor tudja teljesíteni, ha teljesen birtokában van a motor irányításához szükséges készségeknek.

Az első, M1-es feladat a kis sebességgel történő haladást és a közben való manőverezést vizsgálja. A hallgatónak bóják között kell úgy végighaladnia, hogy ne érintse azokat. A kör végén meg kell fordulnia, majd kettes fokozatig gyorsítva egy megadott vonal előtt meg kell állnia.

A második, M2-es feladat a nagy sebességű haladást ötvözi a manőverezéssel. Ekkor nagyobb sebességgel kell szlalomozni a bóják között, az utolsó két bóját felhasználva két nyolcas alakot leírni, majd visszafelé szlalomozva végül a megadott csík előtt megállni.

A harmadik, M3-as feladat a nagy sebességnél történő kikerülést vizsgálja. A tanulónak fel kell gyorsítania 30 km/h-s sebeségre, majd az akadályt észlelve lelassítva kell az kikerülnie. Visszafelé 50 km/h-ra kell gyorsítani, majd a bójasort kikerülve a megadott jelnél megállni.

Az A2 jogosítvány utolsó nagy szakasza a forgalmi vizsga. Erre csak akkor bocsátható a hallgató, ha teljesítette a rutinvizsgát, és a megadott óraszámot, illetve kilométert levezette. Ugyanolyan protektoros védőruha szükséges a vizsgázáshoz, mint a rutinvizsgán, s a vizsga elején a vizsgázó igazolja magát személyazonosító igazolványával.

Ezután maximum 2 vizsgázó vizsgázik egyszere, akiket a vizsgabiztos és az oktató autóval követ. A hallgatók a vizsgaútvonalat indulás előtt megkapják, de mindig figyelniük kell az aktuális forgalmi helyzetre is. A fejükön headset van, így az oktató tud velük kommunikálni.

A forgalmi vizsga során a hallgatók előbb bemutatják a szabályos elindulást, s a forgalomba való megfelelő tempójú becsatlakozást. A vezetés során tudniuk kell megfelelő oldal- és követési távolságot tartani a forgalom többi résztvevőitől, megfelelő sebességgel haladni, a forgalmi lámpák szabad vagy tilos jelzéseit a megfelelő módon kezelni.

A vizsgán hibát jelent, ha a hallgató rendszeresen túlpörgeti a motort, vagy nem gyorsít intenzíven, így a jármű rángat. Ugyanígy hibapontot eredményez, ha a tanuló nem figyeli rendszeresen a forgalmat, vagy nem veszi észre időben az akadályokat.

A sikeres forgalmi vizsgáról a vizsgabiztos igazolást ad ki, s a vizsgalap egyik példányát átadja a vizsgázónak. A hallgató 3 munkanap elteltével keresheti fel a Nemzeti Közlekedési Hatóság irodáját, ahol a teljesített vizsgáról bizonyítványt állítanak ki.

Az A2 jogosítvány kiváltása a Kormányablakoknál történik, ahol szükség van a személyazonosító igazolványokra, a forgalmi vizsga vizsgalapjára és az NKH igazolására. Szintén be kell mutatni az egészségügyi alkalmasság igazolását, az elsősegély vizsga bizonyítványát és a 8 osztályos bizonyítványt is.

A levizsgázott hallgató a Kormányablaknál történő benyújtást követő maximum 30 napon belül veheti át az új A2 jogosítvány kártyáját, s ettől a pillanattól vezethet legálisan a kategória által engedélyezett motort. A jogosítvány kézhez vétele előtt még akkor sem lehet vezetni, ha a vizsga sikerült, és a jogosítvány iránti kérvény már benyújtásra került.

Minden cikk

Winterreifen Winter tire

Téligumi – ezeket kell tudni a legfontosabb téli kiegészítőről

Tanacsado · Autóipari technológia
All TWI on the tire - meaning

A nyári gumiról bővebben – avagy autós teendők, ha beköszönt a tavasz

Tanacsado · Autóipari technológia
All car seats cleaning

Belső értékek

Tanacsado · Autóipari technológia
Kevesebb megjelenítése