Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Az autók külföldi behozatalának menetéről

Vannak páran, akik komolyabban beleássák magukat egy autóvásárlásba, hogy az elképzeléseikhez legközelebb eső gépjármű boldog tulajdonosai lehessenek.

Előfordul az is, hogy annyira keresik a legjobb ár-érték arányt, hogy napokon, vagy akár hosszú heteken át bújják az internetet, mire egyszer csak megtalálják a választott autót, amit aztán meg szándékoznak venni. Sajnos ilyenkor nem jön házhoz a termék, és érdemes azért szabad szemmel is ránézni, és esetleg kipróbálni azt a vásárlás előtt, nehogy valami váratlan fennakadás legyen. Nem kell szélsőséges esetekre gondolni (bár ritkán azok is előfordulnak), elég, ha több olyan apró hiba akad, amiért már nem éri meg annyiért megvásárolni az autót. Ilyenkor tehát érdemes elmenni az adott helyre és rápillantani egyedül, vagy esetleg egy hozzáértő barát segítségével. A baj ott kezdődik, ha az autó, aminek vásárlásához ragaszkodunk a kedvező szempontok miatt, külföldön található. Ilyenkor már érdemesebb komolyabban utánajárni az egész folyamatnak, és persze útvonaltervet csinálni, ha több autót is kinéztünk. De mire érdemes figyelni pontosan? Mi az egész procedúrának a menete?

A külföldről való autó behozatalának lehetséges menete

Az első és legfontosabb feladatunk külföldi autóvásárlásnál az, hogy kinézzük a megfelelő járművet, és alaposan utánajárjunk bizonyos dolgoknak. Mivel többnyire az interneten fogunk keresgélni, ezért elsősorban nagyon fontos megjegyezni azt, hogy a gépjármű akármilyen szép is a képeken, az nem biztos, hogy vissza fogja adni a valóságban ugyanezt, ezért erre mindig érdemes számítani. Ha egy adott országban egymástól nem messze több szimpatikus autót is találunk, akkor kiutazáskor érdemes rászánni az időt és többet megnézni, hogy hideg fejjel jó döntést hozhassunk. A papírozás miatt nem árt átlapozni a jogszabályokat, és ott két nagyon fontos témakörben informálódni. Az egyik az autó kora, ami lehet új, használt vagy veterán, amelyekre külön szabályok és költségek vonatkoznak. A másik a környezetvédelmi besorolás, ami sokszor lehetetlenné teszi azt, hogy a kint megvásárolt járművet idehaza belföldön forgalomba tudjuk helyezni. Ha utánajártunk a kinézett autók tulajdonságainak és papíron minden rendben van, akkor találjuk ki, hogyan szeretnénk elhozni az autót. Erre több mód is rendelkezésünkre áll, de a többség „saját talpán” szereti hazahozni megvásárolt gépjárművét. Természetesen emellett hazahozhatjuk kamionon, hajóval vagy akár trélerrel is: ezek a megoldások valamivel drágábbak, mégis egy kicsivel kényelmesebb módszerek. Ennek az oka, hogy ha megvásároljuk a külföldi autót, akkor a behozatal előtt ki kell azt vonni a forgalomból, ezután kérvényezni kell egy három napra szóló ideiglenes rendszámot, amelynek viszont költségei vannak.

Érdemes-e szakemberre bízni a dolgot?

Ha laikus vásárlók vagyunk, akik nagyon jól tudjuk használni az autót, de az egyéb műszaki és kereskedelmi dolgokban nem vagyunk jártasak, akkor lehetőségünk van segítséget kérni vagy olyan emberhez fordulni, aki rendszeresen ezt csinálja, és ha megfizetjük, akkor a tucatnyi kellemetlen sorbanállást és papírmunkát, valamint a sok utánajárást meg tudjuk spórolni, és csupán annyi a dolgunk, hogy kiválasztjuk az autót. Azért persze érdemes alaposan utánaszámolni, hogy megéri-e ezt a lehetőséget választani, hiszen ezek az „autónepperek” értik a dolgukat, de nem biztos, hogy olcsóbban kijövünk, ha az ő munkadíjukat is kifizetjük. Ha van elég időnk, inkább kérjünk meg egy angolul vagy németül jól beszélő ismerőst, aki ért az autókhoz is, hogy utazzon ki velünk. Így sajnos a sok papírmunkát nem kerüljük el, viszont lényegesen gyorsabban megvagyunk vele, mintha egyedül bíbelődnénk a dologgal, arról nem is beszélve, hogy nem futunk bele egy rossz üzletbe.

Egyéb lényeges szabályok

Ha Európán belül szeretnénk autót vásárolni, akkor jó hír, hogy az Európai Unióhoz történt csatlakozás óta nem kell vámot fizetnünk az uniós országokban, illetve az EGT (Európai Gazdasági Térség) országaiban vásárolt autókra, ami az uniós országokon felül érinti Izlandot, Liechtensteint, valamint Norvégiát. Ezen kívül Svájcból és Törökországból is 0%-os vámtétellel vásárolhatunk autót. Az EUR1 okmány kitöltésével olyan országokból is tudunk adómentesen autót vásárolni, amelyekkel az Európai Unió már kötött szabadkereskedelmi egyezményt. Másik fontos szabály a környezetvédelmi rendelet, aminek értelmében EURO1-es kategóriájú autót nem lehet behozni külföldről. Ez ugyanis a jelen korlátozás értelmében a legkevésbé környezetbarát jelzés. EURO-2-es autó behozatala már engedélyezett, de ha tehetjük, akkor ennél is jobb besorolású autót nézzünk, hiszen ilyen esetben már előfordulhat, hogy nehezebben engedik át a járművet. Ha ezeken belül, vagy ezen kívül még mindig vannak nem egyértelmű szabályok, akkor érdemes érdeklődni a Közlekedési Hatóságnál, ahol készséggel segítenek nekünk mindenben.

Szerviz

Nemcsak használt, de újnak minősített autó megvásárlása és behozatala után is érdemes szervizbe vinni újdonsült autónkat még akkor is, ha az jó állapotban van, és könnyedén megkapta a magyar forgalmi engedélyt. Új autónál azért van erre szükség, mert behozatalnál nemcsak a közelmúltban gyártott gépjármű minősül annak a behozatali szabály szerint, hanem a fél évnél fiatalabb vagy a 6 000 kilométert meg nem tett autó is. Ilyenkor nem árt, ha egy szerelő elvégez egy olajcserét, és ránéz a vezérlésre is. Régebbi autónál ennél körültekintőbb átvizsgálás javasolt, ami érinti a futóművet és a motort is, nehogy meglepetés érjen minket a forgalomban vagy a műszaki vizsgán nemrég vásárolt autónkkal.

Fontos dolog, hogy külföldi autóvásárlásnál is mindent papírozzunk, sőt ha van lehetőségünk rá, akkor kérjünk minimális garanciát is az autóra. Magánszemélytől való vásárlásnál adás-vételi szerződést elegendő írni, de céggel kötött üzlet esetében ragaszkodjunk a számlához.

Minden cikk

Winterreifen Winter tire

Téligumi – ezeket kell tudni a legfontosabb téli kiegészítőről

Tanacsado · Autóipari technológia
All TWI on the tire - meaning

A nyári gumiról bővebben – avagy autós teendők, ha beköszönt a tavasz

Tanacsado · Autóipari technológia
All car seats cleaning

Belső értékek

Tanacsado · Autóipari technológia
Kevesebb megjelenítése