Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Sebességhatárok az autópályán

Bizonyára a jogosítvánnyal rendelkezők többsége örömmel választja az autópályát közlekedésre, ha az általa választott útvonalat érinti, hiszen ezzel sokszor elkerülhető a dugó, a mellékutak minőségtelen útburkolata, és a városi rémes döcögés.

Ennek oka az, hogy az autópályák szélesek és törvényesen lehetőség van arra, hogy elég szép tempóval lehessen közlekedni rajtuk. Persze hazánkban egyelőre biztonsági és technikai okokból nem élvezhetjük a német autópálya száguldásra is alkalmas lehetőségeit, de azért ha tehetjük, érdemes használatba venni az autópályát, hiszen utazóidő szempontjából a legjobb megoldás, ha autót vagy egyéb forgalomban használható járművet vezetünk. De milyen szabályok is vonatkoznak ránk a legális száguldás paradicsomában?

Milyen sebességekkel haladhatunk?

Ha személyautót, motorkerékpárt, illetve olyan gépkocsit vezetünk, aminek össztömege nem lépi át a 3500 kg-ot, akkor autópályán legfeljebb 130 km/óra sebességgel haladhatunk hazánkban. Ez a legmagasabb legálisan elérhető sebesség, átlépni szigorúan tilos. Vannak speciális esetek is (sebességkorlátozásra felszólító tábla, balesetveszélyes körülmény), amikor ennél lassabban lehet csak haladni. Ha autóbusszal megyünk az autópályán, akkor maximum 100 km/óra sebességgel közlekedhetünk akkor, ha a KRESZ és az egyéb körülmények mást nem kívánnak. Kamionnal és egyéb járművekkel csupán 80 km/óra sebesség a megengedett az autópályán. A kamionokra bizonyos szakaszokon és napszakokban előzési tilalom érvényes.

Bár az autópálya pont arra van kiépítve, hogy gyorsan és kényelmesen tudjunk rajta közlekedni, ezt nem minden autós élvezheti ki. Az autópályákon ugyanis van minimális sebességkorlátozás is, ami rendszerint – ha más helyi szabály nem módosít rajta – 60 km/óra, ezért olyan járművel, ami ennek a sebességnek az elérésére egyenes szakaszon képtelen, tilos felhajtani a sztrádára. Vannak olyan járművek, melyeknek korlátozzák a megengedett legnagyobb sebességét. Ez a szabályozás fel van tüntetve az autó forgalmi engedélyében, így csak az ott bejegyzett sebességgel haladhatunk.

Csak olyan sebességgel javasolt haladni az adott járművel, amit biztosan meg tudunk állítani egy esetleges fékezés esetén. Ilyenkor persze fontos az is, hogy betartsuk a megfelelő követési távolságot, és a beláthatatlan útszakaszoknál a baleset elkerülése érdekében csökkentsük a sebességet, ha szükségesnek ítéljük. Ezek a szabályozások élnek manapság, habár ez nem volt mindig így. 2010 előtt jóval szigorúbban korlátozták egyes autók sebességét, mely törvény mára sokkal lazább lett, és a személyautók szabályai vonatkozhatnak a 3500 kg össztömeg feletti járművekre is. Manapság már engedélyezi a KRESZ azt, hogy a kisteherautók vezetőinek se kelljen aggódniuk, ha késésben vannak.

A sebességi szabályokat természetesen be kell tartani, nemcsak a balesetveszély elkerülése érdekében, de az esetleges magas pénzbírság miatt is. Sebességünket az autópályákon rendőrök és egyéb sebességmérő berendezések tucatjai ellenőrzik nap mint nap, és ha nem elégszünk meg a 130 km/órával, akkor könnyen abba a helyzetbe kerülhetünk, hogy bírságot kell fizetnünk.

Minden cikk

Winterreifen Winter tire

Téligumi – ezeket kell tudni a legfontosabb téli kiegészítőről

Tanacsado · Autóipari technológia
All TWI on the tire - meaning

A nyári gumiról bővebben – avagy autós teendők, ha beköszönt a tavasz

Tanacsado · Autóipari technológia
All car seats cleaning

Belső értékek

Tanacsado · Autóipari technológia
Kevesebb megjelenítése