Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

A Casco biztosításról és annak fontosságáról

A kötelező felelősségbiztosításon felül lehetőségünk van Casco biztosítást kötni. Ez azért fontos, mert ez egy vagyonbiztosítás, ami akkor is fizet, ha saját kárunkért mi vagyunk a felelősek, vagy más külső befolyás alatt keletkezett a kár.

Ez a biztosítási forma annyira kiterjedt, hogy lopás esetén vagy lopási kísérletben okozott kárnál is fizet a társaság, akivel a szerződést kötöttük. Ha megcsúszunk a jeges úton és az árokba sodródva megroppan az autónk karosszériája, szintén biztosítva vagyunk. Egy esetleges jégeső, hónyomás vagy egyéb meteorológiai kár esetén sem kell aggódnunk, hiszen a Casco biztosítás teljes körű megkötése minden vagyoni kárra kiterjed, és megóv minket nagyon sok olyan kifizetéstől, ami egyébként rendesen megcsapolná a pénztárcánkat. A kötelező felelősségbiztosításon felül érdemes teljes körű Casco biztosítást is kötnünk, hogy védve legyünk a nagyobb és kellemetlenebb anyagi incidensektől.

A Casco

Mint azt már fentebb említettük, a Casco olyan vagyonbiztosítás, ami a nem várt eseményekből eredendő kárt finanszírozza. Habár a Casco biztosítás megkötése csak ajánlott (kivételt képeznek a hitelre vásárolt gépjárművek, ahol ez kötelező), érdemes rászánni a pénzt, hiszen egyáltalán nem drága és egy esetleges nagyobb kár esetén meghálálja magát.

A Casco jelentése cserepet vagy letört darabot jelent. A szó spanyol eredetű és a XVII. században lett ismert tengerészeti kifejezésként. A biztosítás lehet határozott vagy határozatlan idejű, aminek hatálya benne áll a szerződésben. A biztosítást a tulajdonosnak vagy az üzembentartónak kell megkötnie. Köthetünk részleges vagy teljes körű Casco biztosítást. A nem teljes körű Casco esetén a biztosítás megkötésekor nekünk kell kiválasztanunk, hogy mire szeretnénk fedezetet, vagyis hogy milyen esetleges károk ellen nyújthat védelmet a megkötött biztosítás. A hazánkban kötött Casco érvényes belföldön és Európában. Nemcsak az Európai Unió területeire vonatkozik ez az érvényesség, hanem egész Európa földrajzilag értett területére kiterjed. Köthetünk alapbiztosítást és mellé többféle kiegészítőt, a lehetőségek tárháza rendkívül nagy mértékű. A teljes körű alapbiztosítás tartalmazza a gépjárműben keletkezett olyan károkat, amit mi magunk okoztunk egy balesetben, amit más okozott egy karambolban, vagy amit az időjárás kegyetlensége tett autónkkal. Továbbá lopás és üvegtörés, valamint egyéb szélvédőkárok is biztosítva vannak. A kiegészítő lehetőségek közé tartozik többek között a poggyász- és a balesetbiztosítás.

A Casco biztosítás megkötésének menete

Casco gépjármű biztosítást több módon is köthetünk. A kiszemelt biztosító telefonos ügyfélszolgálatánál, tanácsadójánál, illetve a biztosítóval szerződésben lévő banknál is lehetséges biztosítást kötni, és annak ügyeit intézni. Ezen felül van lehetőség gyorsan és egyszerűen online biztosítást kötni is. Az online biztosításkötés nagy előnye, hogy néhány adat megadásával pár perc alatt megtudhatjuk a fizetendő összeget, és kiválaszthatjuk az ügyintézés formáját, ami az elektronikus mellett lehet a hagyományos postai módszer is. Az online rendszerben nemcsak a biztosítás szerződésének megkötése és a díj befizetése, de a kár bejelentése is lehetséges elektronikusan, otthonunk kényelméből.

Amikor kiválasztottuk az adott biztosítót, az Casco szemlét fog kérni, ahol az autó állapotfelmérését végzik el. Erre a kockázat-elbírálás és a későbbi munka miatt van szükség. A szemlét online szerződéskötés esetében mi is elvégezhetjük. Csupán annyi a dolgunk, hogy készítünk néhány fotót az autónkról és annak állapotáról, majd feltöltjük azt az online rendszerbe. Ha más módon kötünk szerződést, akkor szakember végzi el a szemlét. Nagyon fontos, hogy mindig időben fizessünk, és hogy tisztában legyünk a dátumokkal és évfordulókkal amiatt, hogy ne csússzunk ki a felmondási és módosítási határidőből.

A kárrendezés menete és az ezzel kapcsolatos információk

A kár jellegén sok múlik. Lopáskár esetén az a teendőnk, hogy azt a rendőrségen bejelentjük, ahol felveszik a jegyzőkönyvet, és elkezdik a nyomozást. Ezután jelentenünk kell a biztosítónál a kárt, ahol ebben az esetben a nyomozás lezárása után rendezik a kárunkat. Ha balesetet szenvedünk, és nem történik személyi sérülés, akkor az elakadásjelző háromszög kitétele után érdemes körbefényképezni az autót, majd szemtanúkat keresni a későbbi viták elkerülése érdekében. Ha önmagától nem tudja elhagyni az autó a helyszínt, akkor trélert (vontatót) kell hívni, aminek költségét sok esetben a Casco biztosítás fedezi.

Ilyenkor (illetve időjárásból eredő kár esetén) kárbejelentést kell tennünk a biztosítótársaságnál. Ezt megtehetjük online, telefonon vagy e-mail-ben, de a legegyszerűbbnek sokan az online bejelentést vélik, hiszen egyszerű és pillanatok alatt elvégezhető. Bármilyen bejelentési formát választunk is, fontos, hogy szerepeljenek rajta az elérhetőségeink, személyes adataink, szerződésazonosítónk, rendszámunk, és az, hogy mikor és hol történt a baleset vagy a káresemény. Ezután szükségünk lesz egy kárbejelentő nyomtatványra, amit úgy is megszerezhetünk, hogy otthon az adott biztosító honlapjáról letöltjük, majd kinyomtatjuk és kitöltjük, mielőtt a kárszakértő meg nem érkezik. Ez a folyamat néhány percet vesz csak igénybe. A kárszakértők általában gyorsan, néhány nap alatt rendelkezésünkre tudnak állni, ha előre egyeztetünk velük egy időpontot. Mielőtt a kárszakértő munkához lát, érdemes neki előkészíteni és bemutatni a mentés költségeit igazoló számlát, a jogosítványt és a forgalmit, valamint a kárbejelentő nyomtatványt. A kárszakértő ezután alapos vizsgálattal elvégzi az autó kárfelmérését, amit be is ír a kitöltött kárfelvételi lapra, majd rövid idő múltán kárrendezési ajánlatot tesz. Ezután a biztosító elvégzi az elbírálást, majd átutalja azt az összeget, amibe a javítás fog kerülni.

Fontos, hogy alaposan nézzünk utána, melyik biztosítónál kötünk szerződést, és arra is figyeljünk oda, hogy milyen jellegű és kiterjedésű Casco biztosítást kötünk, hiszen a legjobb az, ha a legtöbb kárt biztosítják nekünk.

Minden cikk

Winterreifen Winter tire

Téligumi – ezeket kell tudni a legfontosabb téli kiegészítőről

Tanacsado · Autóipari technológia
All TWI on the tire - meaning

A nyári gumiról bővebben – avagy autós teendők, ha beköszönt a tavasz

Tanacsado · Autóipari technológia
All car seats cleaning

Belső értékek

Tanacsado · Autóipari technológia
Kevesebb megjelenítése