Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

A gépjármű-biztosítás és annak feltételei

Baleset, karambol esetén fontos, hogy ne csak életünk, hanem vagyontárgyunk, jelen esetben gépjárművünk is biztosítva legyen, hogy legyen fedezet az adott károk megtérítésére. Számtalan biztosítási forma létezik, de törvény írja elő, hogy legyen kötelező gépjármű-biztosítás az autónkon.

A kötelező biztosítás esetén, ha karambolba kerülünk és a kárt meg kell téríteni, akkor jó fedezetet ad a biztosító, csupán annyi a dolgunk, hogy a másik érintett féllel a helyszínen betétlapot cserélünk, és kitöltjük a megfelelő adatokat. Vitás esetekben (ha senki nem ismeri el a hibát) rendőrt hívnak a felek, aki felméri a baleset körülményeit és mérlegeli, hogy ki felelős a károkért.

Szabályozások és tudnivalók

Ha vásárolt vagy már meglévő autónkra biztosítást kötünk, akkor érdemes tisztában lenni néhány fontos tényezővel. Mivel a gépjármű felelősségbiztosítása kötelező, ezért érdemes megnézni az egyes biztosítók árait, hogy a leginkább megfelelőt válasszuk. Ebben egy kalkulátor segít, amelyet az adott biztosító honlapján megtalálhatunk. A régebbi hengerűrtartalom alapján számított biztosítási díjat mára a személyautók esetében felváltotta a teljesítményalapú díjazási rendszer. A biztosítás ma már nem a tulajdonos, hanem az üzembentartó pénztárcáját terheli, így védve van az a személy, aki üzembentartói szerződést kötött egy magánszeméllyel vagy alkalmazottal. Biztosításokat köthetünk éves, féléves és negyedéves fizetési időtartammal. A biztosítást már nemcsak év elején, hanem az év bármelyik pontján megkötheti az üzembentartó. Biztosítót a szerződés lejárása előtt is válthatunk, de ebben az esetben fontos alaposan utánajárnunk a dolog menetének és anyagi következményeinek. Fontos, hogy a biztosítás mindig érvényes legyen és azt magunknál tartsuk, hogy ezzel elkerülhessük a bosszankodást és a büntetést egy rendőri igazoltatás vagy egy okozott karambol esetén. Emellett a befizetést igazoló bizonylatot is magunknál kell tartanunk.

Árszabás

Ma hazánkban több, mint egy tucatnyi biztosító ajánlatai közül választhatjuk ki a nekünk megfelelőt. Mivel az árszabás elég bonyolult, ezért előtte nem árt az adott biztosítók kalkulátoraival megkeresni a számunkra leginkább megfelelőt, illetve egy kicsit érdemes körüljárni a biztosítók hírnevét, precizitását és megbízhatóságát is. A biztosítás árszabása legnagyobb részben az autó teljesítményétől függ. Ilyenkor a kW-ban megadott érték az elsődleges fontosságú, de a kalkulátorokban sokszor fel kell tüntetni a hengerűrtartalmat is. A kalkulátorban fel kell tüntetni továbbá az autó típusát és márkáját, valamint egyéb adatokat. Be kell írni a gyártási évet, a kilométeróra állását, a felhasználás jellegét és időtartamát. Ezen adatok mellett természetesen szerepelnie kell az üzembentartó legfőbb adatainak is, hiszen a számításnak ez is fontos részét képezi.

A biztosítók ugyanúgy, mint a mobiltelefon szolgáltatók, üzletszerűen működnek, és próbálják az ügyfeleket egyre vonzóbb feltételekkel és kedvezményekkel magukhoz csábítani, így nem árt odafigyelni ezekre az információkra, melyekkel negyedévente akár több ezer forintot is megtakaríthatunk.

A gépjármű-biztosítás fontossága és használata

A kötelező biztosítás elsősorban nem minket véd, hanem az általunk okozott kárt fedezi részben vagy teljes egészében, a kár méretétől és jellegétől függően. Gondoljunk bele a rendszer hiányába. Sietünk egy megbeszélésre, természetesen a megengedett sebességet nem túllépve és minden szabályt betartva, de véletlen, saját apró hibánkból, amit egy rossz helyzetfelismerés okozott, belemegyünk az előttünk lévő autóba. Ilyenkor mi vagyunk a hibásak, és nekünk kell megtéríteni a kárt, de nincs nálunk készpénz, és nagyon sietünk. Ha rendőrt hívunk, akkor a procedúra akár órákig elhúzódhat, a vitatkozás úgyszintén, ráadásul szándékunkban áll megtéríteni a kárt. Ha nem létezne ez a biztosítási rendszer, akkor egy hasonló helyzetben komoly dilemmában lennénk. Így viszont, hogy kötelező biztosítással lehet csak közlekedni, gyorsan és egyszerűen el tudjuk intézni a dolgot, ráadásul, mivel biztosítva vagyunk, a kár jelentős vagy teljes része nem a mi vállunkat nyomja, hanem a biztosítás fedezi azt. Rendőri igazoltatásnál és a balesetet követő intézkedés esetén is fontos, hogy nálunk legyen a biztosítás, és az ahhoz tartozó befizetési igazolás. Ezeket a forgalmi engedély mellett célszerű tartani, és azzal együtt odaadni az intézkedő szervnek.

A kárrendezés menete

Első lépésben a biztosítótársaság ellenőrzi, hogy a károkozó rendelkezik-e érvényes, befizetett biztosítással. Ha mindent rendben találnak, akkor egy független kárszakértőt jelölnek ki, aki a legrövidebb időn belül felveszi a kapcsolatot a tulajdonossal. A kárszakértő kárfelvételi jegyzőkönyvet készít, amiben szerepelnek az autón található sérülések és hibák. Ezzel egy időben összeveti az autó kárbejelentésében talált információt a megtalálható hibával, majd számításokat végez és ezeket az információkat elküldi a biztosítótársaságnak, ahol döntést hoznak és gazdaságos javíthatóság esetén szentesítik a jármű javításának finanszírozását. A kárfelvételi jegyzőkönyv pontos, hiánytalan elkészítése nagyon fontos, hiszen a biztosító csak az után fizet, ami azon szerepel, későbbi hiba esetén pedig pótszemlét kell tartani. A számlázás lehet kalkuláció alapján, amit a biztosítótársaság készít el, vagy a szerviz számlája alapján. Ha a gépjármű gazdaságosan nem javítható, vagyis totálkárosra tört, akkor a biztosító úgy fizeti ki a kárt, hogy meghatározza az autó baleset előtti értékét, és abból kivonja az autóroncs értékét, majd ezt a különbözetet téríti meg.

Nagyon fontos, hogy megfelelően, körültekintően válasszuk ki a biztosítót. A szerződések elég hosszú időtartamokra szólnak, így ha váltani szeretnénk, akkor bőven van időnk utánajárni, hogy melyik biztosító ajánlata a legjobb és legkedvezőbb. Ne csak azt nézzük, hogy mennyit kell fizetnünk egy hónapban, hanem azt is, hogy mit kapunk cserébe. Egy jó biztosító egy kellemetlen helyzetben rengeteg problémát vehet le a vállunkról.

Minden cikk

Winterreifen Winter tire

Téligumi – ezeket kell tudni a legfontosabb téli kiegészítőről

Tanacsado · Autóipari technológia
All TWI on the tire - meaning

A nyári gumiról bővebben – avagy autós teendők, ha beköszönt a tavasz

Tanacsado · Autóipari technológia
All car seats cleaning

Belső értékek

Tanacsado · Autóipari technológia
Kevesebb megjelenítése