Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Láthatósági mellény – egy nem túl divatos, mégis szükségszerű ruházat

Egy másik cikkünkben már részletesebben tárgyaltuk a KRESZ által előírt kötelező felszereléseket, melyet a sofőrnek minden esetben gépjárművében kell tartania.

Hogy egy kicsit felevenítsük ezt a tudást, megemlítenénk most röviden a kötelező alaptartozékokat, melyeknek listája amúgy sem túl hosszú, csupán az egészségügyi dobozból és a fényvisszaverő háromszögből áll. Bár hivatalosan tényleg ennyiből áll a lista, abban a cikkünkben említést tettünk arról, hogy a fényvisszaverő mellényt, a pótkereket, sőt, egy kanna benzint is érdemes hozzávenni ehhez a felsoroláshoz. A két kötelező tartozékról viszont soha, semmilyen körülmények között nem szabad elfeledkeznünk, ha valamerre útnak indulunk, hiszen a rendőr bármikor bírságot szabhat ki, ha nincsenek meg ezek a kocsiban valahol. Ráadásul jogilag kötelezve van minden sofőr arra, hogy egy esetleges baleset esetén a sebesülteknek segítsen, ehhez pedig elengedhetetlen az elsősegély készlet is, a fényvisszaverő háromszög pedig egy esetleges meghibásodás vagy baleset esetén lehet nagyon hasznos. Sokan tévesen azt állítják, hogy a láthatósági mellény (vagy jól láthatósági mellény, esetleg kukás mellény, ahogy a köznyelvben is elterjedt) megléte kötelező a járműben, és hiánya esetén durva összegű pénzbírságra lehet számítani. Ez az információ ebben a formában nem igazán stimmel, a KRESZ ugyanis nem teszi kötelezővé a mellény meglétét az autóban, viszont mégsem ilyen egyszerű a helyzet, mert adott esetben tényleg büntethetnek érte, ha nincs rajtunk ez a ruhadarab. A fogalmak tisztázása után részletezzük kicsit a hazai jogszabályokat és az európai trendeket is.

Rendben, de mi is az a láthatósági mellény?

A fényvisszaverő mellényt valószínűleg senkinek nem kell bemutatni, mindenki látott már az út szélén álló autók mellett tehetetlen sofőröket, akiken ez a viselet volt, de a kukásokon vagy a közmunkásokon is gyakorta látott ruháról van szó. Magyarországon hivatalosan először egy 2007-es KRESZ-módosításban olvashattunk róla először, de természetesen már ennél hamarabb is jelen volt az országban. A rendelet úgy határozza meg hivatalosan, hogy fényvisszaverő mellénynek számít az MSZ EN 471:2003-mas szabványnak megfelelő mellény vagy ruházat. Ahelyett, hogy részletesen boncolgatni kezdenénk ezt a rendeletet, és belemennénk abba, hogy milyen láthatósági mellény felel meg ennek a szabványnak, és milyen nem, elégedjünk meg azzal, hogy azok a mellények, amelyek a boltban kaphatók, megfelelnek neki, nyugodtan használhatjuk őket. A rendelet megjelenése óta már nagyjából minden benzinkúton vagy nagyobb boltban lehet kapni fényvisszaverő mellényt, akármilyen színt preferálnánk: léteznek sárga, narancssárga és neonzöld variánsok is. Bár legtöbbször a közbeszédben az a kritika jön elő a láthatósági mellénnyel kapcsolatban, hogy mennyire kicsi esztétikai értékkel bír (magyarul nagyon csúnya), és pontosan emiatt használatát nagyon kínosnak gondolják sokan, nem vesznek fel szívesen egy ilyet. Akármilyen „cikinek” is tűnhet a láthatósági mellény, annál hasznosabb tud lenni bizonyos esetekben, sőt, van, hogy életet is menthet, de minden esetben javítja az utak biztonságát.

Milyen esetekben kötelező a fényvisszaverő mellény használata?

Mint azt már fentebb is említettük, a KRESZ szabályozása nem teszi kötelezővé, hogy minden sofőr magánál hordjon egy láthatósági mellényt, ez a megfogalmazás mégis becsapós lehet, hiszen bizonyos esetekben igenis kötelező a használata. Adódhatnak olyan helyzetek, amikor csakis ebben szállhatunk ki az autónkból, ha valamilyen gond adódik. Amennyiben ugyanis lakott területen kívül állnánk meg az autóval, mindenképp fel kell venni a mellényt, a rendőr által kiszabott bírság ugyanis rosszabb esetben akár több százezer forintos összegre is rúghat. Sötétben még inkább érdemes erre odafigyelni, és ha többet állnánk a kocsi mellett, nem csupán pár másodpercig, akkor is keressük elő ezt a rikító ruhadarabot. Fontos, hogy ezzel a szabállyal a gyalogosok, illetve a biciklivel közlekedők is tisztában legyenek, ha például két falu között tekernének vagy sétálnának sötétben, mindenképp megfelelő fényvisszaverő ruházatot vegyenek fel előtte. A büntetések ugyanúgy rájuk is vonatkoznak, sőt, a kerékpárosoknak még a kerékpárúton is fel kell venniük a láthatósági mellényt, de a kézikocsival közlekedő személyeknek is, függetlenül attól, hogy az útnak melyik részén közlekednek. Akik állatot hajtanak, állatot vezetnek, tehát például a lovasoknak is viselniük kell egy rikító ruhadarabot, akár az úttesten haladnak, akár a leállósávon vannak. Egyedül a motorosokra és a robogósokra nem vonatkozik ez a szabály, de persze tetszőlegesen, a jobb láthatóság érdekében ők is hordhatják a mellényüket.

Néhány tudnivaló arról, hogy mi a helyzet más országokban

Bár a magyar jogszabályok szerint nem kérheti számon a rendőr a sofőrön a fényvisszaverő mellény meglétét, számos európai országban nem fakultatív a használata. Olyan esetekben, ha nincs az embernél mellény, a spanyol, az olasz vagy az osztrák rendőrök euróban számolva kétszámjegyű büntetést is kiszabhatnak azokra, akik erről ne adj’ isten elfeledkeznének. De mint minden külföldi utazás előtt, ilyen esetekben is érdemes utánanézni a kiválasztott országban érvényes jogszabályoknak, rendeleteknek, hogy semmiképp ne érhesse meglepetés az embert, ha valamilyen tartozék kötelezőnek számít az adott országban, ő viszont nem gondoskodott volna beszerzéséről.

Nem egy nagy összeg, mégis óriási segítséget jelenthet, ha nálunk van

Mint az valószínűleg minden olvasó számára egyértelmű, egy láthatósági mellény nem egy nagy összeg, bármelyik kúton vagy hipermarketben beszerezhető néhányszáz, esetleg párezer forintos áron, ha egy trendibb darabra fájna a fogunk. Ezt az abszolút elenyésző összeget pedig érdemes kiadni rá, hiszen óriási segítséget jelenthet a többi autósnak is az úton, ha jobban látják az út szélén veszteglő sofőrtársaikat, a balesetek így könnyen megelőzhetők. És bár a KRESZ által kötelezően előírt tartozékok listáját nem bővíti a láthatósági mellény, gondolatban nyugodtan oda lehet rakni, hiszen adott esetben használata gyakorlatilag kötelező. Így a fényvisszaverő háromszög és az elsősegélynyújtó doboz mellett ezt is nyugodtan lehet szükséges tartozéknak venni, hátránya ugyanis senkinek nem származik abból, ha a mellény is ott lapul a csomagtartóban.

Minden cikk

Winterreifen Winter tire

Téligumi – ezeket kell tudni a legfontosabb téli kiegészítőről

Tanacsado · Autóipari technológia
All TWI on the tire - meaning

A nyári gumiról bővebben – avagy autós teendők, ha beköszönt a tavasz

Tanacsado · Autóipari technológia
All car seats cleaning

Belső értékek

Tanacsado · Autóipari technológia
Kevesebb megjelenítése