Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Néhány gondolat a gyantáról és annak eltávolításáról

Egy autó esztétikai állapotát nem minden esetben csak az befolyásolja, hogy tulajdonosa miképp használja, vagy mennyire vigyáz rá. A jó öreg anyatermészet is megtréfálhatja az autótulajt egész sokféle módon.

Óriási kárt tud például okozni a jégeső, de a környezetünkben rengeteg olyan nedv is van, legyen az gyümölcs, falevél, madárürülék vagy virág, melyek maradandó kárt tudnak okozni az autó karosszériájában. Ehhez a felsoroláshoz pedig nyugodtan hozzá lehet venni a fa gyantáját is, mely szintén negatív következményeket vonhat maga után, ha sokáig az autón marad. De hogyan lehet elkerülni a katasztrófát, és mit lehet tenni, ha már megtörtént?

Nagyon fontos elkerülni a veszélyes helyzetek kialakulásának a lehetőségét, tehát értelemszerűen nem szabad például diófa alatt megállni autónkkal. Ősszel a lepotyogó diók a jégesőhöz hasonlóan verhetik szét a kocsi karosszériáját. Ugyanígy tanácsos például az almafákat is kerülni, de ha megoldható, inkább semmilyen fa alá ne parkoljunk le kedvencünkkel. Hiszen még az almafánál is nagyobb veszélyt jelenthet a fenyőfa, pontosabban mondva annak gyantája. A fenyőfa gyantája mindenkinek ismerős lehet, ennek a nedvnek még a kézről való eltávolítása is gondot okozhat, nem beszélve az autóról való eltüntetésről. Nemcsak a fenyőfa gyantája, de a juharlevél is hasonló következményeket okozhat.

Mit lehet tenni, ha bekövetkezett a katasztrófa?

Elsőként arról kell beszélni, hogy mit nem szabad csinálni. Nem szabad elkezdeni szárazon szétkenni a gyantát, ezzel csak súlyosbítjuk a problémát, de papírral se álljunk neki semmiképp a gyanta eltüntetésének, hiszen így még a szélvédőt is megkarcolhatjuk. Ahhoz, hogy a gyantát szakszerűen eltávolítsuk, két dologra van szükségünk: egy jó minőségű rongyra és valamilyen oldószerre. A jó minőségű rongy akár lehet pamutrongy is, de mi inkább egy mikroszálas rongy használatát javasoljuk, hogy egészen biztos ne karistoljuk meg az autó külsejét. Az oldószer pedig lényegében bármilyen alkoholtartalmú tisztítószer lehet, de mielőtt a házipálinka pazarlásába kezdenénk, nézzük meg, van-e otthon alkoholbázisú üvegtisztító vagy izopropil-alkohol, mely vízzel keverve használható. Ha nincs, akkor ki lehet nyitni a bárszekrényt, és akár vodkával, whisky-vel vagy valamilyen más töménnyel is elkezdhetjük a foltok eltávolítását.

Kellő odafigyeléssel az esetek nagy részében el lehet kerülni, hogy ezeknek a hatásoknak kitegyük az autót. Egy takaróponyva például csodákra képes, de nyilván annak sem kell aggódnia, aki garázsban tárolja autóját. Ha pedig már bekövetkezett az, amit annyira el akartunk kerülni, minél hamarabb le kell mosni az idegen anyagot az autóról. Amennyiben a lakkozás sérült, de a fényezés még nem, néhány ezer forintos gépi polírozással is eltüntethetők a makacs foltok.

Minden cikk

All Engine oil quality levels - differences

Motorolajok minőségi besorolása

Tanacsado · Autójavítás
All calculator for traffic-violent-pionts

A büntetőpontos rendszerről

Tanacsado · Autójavítás
MPU

Az alkoholtesztről és annak menetéről

Tanacsado · Autójavítás
Kevesebb megjelenítése